21.11.19.

Ko će u Savjet ministara


Pogled sa rezervne klupe

Šta se i radi


Gazeta ekskluzivno donosi imena reprezentacije Republike Srpske u Sarajevu

Savjet Ministara:
Predsjedavajući SM: Zoran Tegeltija - SNSD,

Ministarstvo vanjskih poslova Adil Osmanović - SDA,

Ministarstvo bezbjednosti, Fahrudinin Radončić - SBB,

 Ministarstvo obrane, Sifet Podžić, DF

 Ministarstvo finansija i trezora, Vjekoslav Bevanda - HDZ,

Ministarstvo pravde, Bariša Čolak ili Josip Grubeša - HDZ,

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Staša Košarac - SNSD,

Ministarstvo komunikacija i prometa, Saša Bursać - SNSD,

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, Jasminka Krivokuća - SNSD,

Ministarstvo civilnih poslova, Marinko Čavara - HDZ.

Srbima pripadaju tri pozicije zamjenika ministra i to u bezbjednosti, odbrani i civilnim poslovima.
Za učešće u Savjetu ministara lider SNSD-a je ranije rekao da će moći dokazani kadrovi kojima je RS na prvom mjestu.
 Zainteresovani su partneri iz DNS-a, SP-a, kao i iz US iako nisu kao partija učestovali kao politički subjekt na Opštim izborima.
Spominju se neka imena u oblasti odbrane i bezbjednosti, Dragan Lukač, Darko Ćulum, Žarko Laketa, Darko Matijašević i Mirko Okolić.
Neki dobri poznavaoci prilika vide da će fotelje u SM biti ponuđene lično Nedeljku Čubriloviću i Petru Đokiću.
Za mjesto zamjenika ministra civilnih poslova u igri kadar DNS-a iz Sarajevsko-Romanijske regije (Nešićev kadar).
Komitet SNSD-a zasjeda najverovatnije u nedelju čim Milorad Dodik dođe iz Rusije. Sjednici Komiteta će prisustovati i poslanici SNSD-a iz PBiH (Nebojša Radmanović, Staša Košarac, Vojin Mitrović, Dragan Bogdanić, Snježana Bursać).
Ako bude uslovljavanja iz koalicionih partija (DNS, SP) dogovoreno je da će sam Predsjedavajući da izabere kopetentne i dokazane kadrova iz redova koalocionih partnerskih stranaka.
Republika
Srpska će dati odmah kadar za direktora Sipe i zamjenika direktora OSE-OBE (šefa operacija).

Z.Šarenac
sarenac@gazeta.ba

18.11.19.

Izdaja se i te kako isplati



Pogled sa rezervne klupe



Šta se i radi





Nekadašnji direktor HE „Bočac“, Nedeljko Kesić nije više bez poslovnog angažmana. Čekajući , nakon ostavke bolji posao , riješio je da iz slamarice izvadi novac i upusti se u trku sa zagrebačkom INA u kupovinu akcija Krajinapetrola.
 Da Kesić ima nos za biznis ali i novca pokazala su nedavna dešavanja .

 Okidač da je Krajinapetrol , inače nekadašnja INA-i koja je tokom rata ostala na teritoriji Republike Srpske, zlatna koka, bila je odluka ministra energetike i rudarstva Petra Đokića da INA-i omogući dubinsku analizu preduzeća u kome posjeduju oko 9,7 posto djela u kompaniji.

Đokić je stav mimo pravila , stavljajući u povlaštenu poziciju jednog potencijalnog kupca, pravdao odlukom Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom, koje je od 23. oktobra organizovalo prodaju akcija emitenata iz portfelja PREF-a .

Tom odlukom do 29.novembra , metodom prodaje „sve ili ništa „, između ostalih ponuđeno je i 6,5 posto akcija u „Krajinapetrolu“ .  Republika Srpska preko Akcijskog fonda je vlasnik 42,2 odsto i preko Fonda za restituciju 3,2 odsto akcija, tog preduzeća.

Danas je na berzi firma „NES“ d.o.o Banjaluka, vlasnika Sretena Kesića, inače Nedeljkovog sina,  objavila obavještenje o sticanju akcija na osnovu kojeg nastaje obaveza objavljivanja ponude za preuzimanje svih akcija sa pravom glasa u Skupštini emitenta .

Ponudilac, "NES" d.o.o. Banja Luka, na dan objave ovog obavještenja vlasnik je 4.474.470 akcija, odnosno 32,245 % od ukupnog broja akcija. Akcije su plaćene 2,3 .miliona KM.

Na Sretenu Kesiću vode se i kompanije „Nes petrol trade“ koja se bavi prodajom nafte i naftnih derivata.Istu djelatnost ima i na njega je registrovana firma „Naftabat“ iz Ljubljane, dok se „Nes plus invest „ iz Novog Sada bavi nekretninama .

 On vlasnik i kafića “Krug” u centru Banjaluke, a do skora je u svom vlasništvu imao u restoran „Zaplet“ u Banjaluci. Aktivan je i u osiguranju EUROS.

Izvjesno je da se mladi Kesić nije za pet godina i tri mjeseca koliko se vodi kao direktor uspio toliko obogatiti već da se u transakcijama koristi novac njegovog oca .

Po saznanjima Gezete, dok je Nedeljko Kesić bio direktor SDB , samo preko Jovice Stanišića iz SDB Srbije stiglo je oko 100. miliona KM , koje su završile u njegovim džepovima .

Na njegovim pumpama je završavala i nafta koja je svojevremeno poslata policiji Republike Srpske.

Dok je bio direktor HE“Bočac“ , protiv njega je podneseno 38. prijava bez sudskog epiloga .

Naravno , sve ovo nikada nije procesirano, jer su ga od krivičnog gonjenja spasili mentori iz Amerike , nagrađujući tako njegovu saradnju i izdaju.

Kako tvrde izvori Gazete, Kesić je vlasnik brojnih stanova i poslovnih prostora u Banjaluci, Beogradu ni Novom Sadu, a koji su u zakupu uglavnom osiguravajućih kuća i banaka.

Z.Šarenac

sarenac@gazeta.ba


7.11.19.

Gdje su pare Vukota ?



Pogled sa rezervne klupe



Šta se i radi





Prošlo je nešto više od četiri mjeseca od kako je Mirko Šarović izabran za predsjednika Srpske demokratske stranke .Novi predsjednik je obećavao i novi kurs stranke ali i da se konačno raščisti sa optužbama protiv Vukote Govedarice i njegovih najbližih saradnika o trošenju stranačkih sredstava.

Na samom kraju mandata Govedarica je optuživan da nije prijavljivao donacije dobijene od nekoliko ambasadora .One su se kretale od 5.000 evra i više. Odgovarajući na pitanja da opravda troškove, bivši predsjednik SDS-a , objašnjavao je da je novac davao nekim manjim opštinskim odborima ne navodeći kojima .

 Po saznanjima Gazete, novcem su pored Govedarice, raspolagali Igor Ostojić i Joksim Lukenda koji su navodno pomogli finansiranje odbora u Banjaluci,Gradišci,Srpcu,Prijedoru,Kneževu,Bileći,Nevesinju,Brodu,Derventi,Laktašima,Trebinju,RogaticiVisegradu,Foči…

U SDS-u tvrde da ne samo da nije urađena revizija trošenja para u Vukotino vrijeme već je ostalo repova iz doba predsjedavanja Mladena Bosića.

Poznato je da je i tada novac stizao iz inostranstva te da je jedne prilike kao znak pažnje Bosić dobio na poklon sat vrijedan nekoliko desetina hiljada evra. U njegovo vrijeme, za pretprošle izbore najviše donacija uplatili su Sobodan Tešić ali i Mladen Milanović Kaja, koji je blizak SNSD.

Nije poznata ni sudbina novca iz perioda kada je šef SDS-ove blagajne bio Dragan Ćuzulan.

Tada se govorilo da  nadostaje  300.000 KM samo od članarina. Ćuzulan je uveo i praksu da se direktno Vukoti na ruke donosi po jedna plata godišnje od kadrova stranke koji su preko nje dobili posao ili su imenovani na pozicije. On je izmislio i još jedan oblik pljačke svojih kadrova, tako što su svi predloženi na listama oba parlamenta, bili su prinuđeni da prije Vukotinog potpisa na liste, kod notara potpišu izjavu kojom, ukoliko ponesu mandat van SDS-a, stranci duguju 150.000 KM za mandat u NS RS i 300.000 za mandat u Parlamentu BiH.Nije poznato da li su Govedarica i Bosić nakon izbora za delagate u Vijeću naroda potpisali notarsku izjavu.

Z.Šarenac

sarenac@gazeta.ba




6.11.19.

Jedinica zbog Osmice



Pogled sa rezervne klupe



Šta se i radi





Obavještajno- bezbjedonosni sektor u Bosni i Hercegovini trenutno je u potpunom rasulu. Direktor OBA, Osman Mehmedagić nema potrebnu kvalifikaciju, direktor SIPA, Perica Stanić već početkom godine je stekao uslove za penziju i kada se tome doda da je ministar bezbjednosti Dragan Mektić u tehničkom mandatu potpuno izgubio konce, lišen podrške stranke SDS koja ga je imenovala na tu poziciju, igrač sam za sebe što je vidljivo iz brojnih besmislenih tvitova čime direktno pomaže SNSD u dodatnom razbijanju SDS-a, rasulo je blaga riječ za stanje u kome se nalazimo.

 Najbolji dokaz je poziv specijalcu sa Kupresa da se vidi sa njim a da prije toga nije pročitao da pomenuti Vladislav Berić žali što nije pala Banjaluka i što nije sve vojno osvojio do Beograda .

Ipak, da se vratimo Osmici.

Inspektorat Republike Srpske uputio je Univerzitetu za poslovne studije u Banjaluci obavještenje da je povukao svoj raniji zaključak o odgađanju sprovođenja rješenja republičkog prosvjetnog inspektora kojim je ovoj visokoškolskoj ustanovi dat nalog da poništi diplomu direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osmana Mehmedagića Osmice.

U Inspektoratu Republike Srpske kažu da Univerzitet za poslovne studije kada primi odluku Inspektorata da je povukao svoj zaključak, rješenje republičkog prosvjetnog inspektora ponovo postaje izvršno.

 Cijela zavrzlama oko diplome prvog obavještajca tada dobija novi tok i biće predmet tužilačke odluke kako bi se utvrdile činjenice i saradnici u očiglednom falsifikatu Osmana Mehmedagića .

Od momenta kada je Gazeta otkrila njegovo „školovanje“ ,Osmicu su branili svi oni koje drži u šaci, dok su zamišljeni neprijetelji bili na meti brojnih medijskih natpisa.

 Političari, mediji i ministri iz Sarajeva logično su branili prvog obavještajca , međutim u posljednjim odlukama inspektorata prste je umiješao u predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić i još nekoliko njegovih saradnika.

Naime, Petru Đokiću se zamjera što je u saradnji sa Radenkom Đuricom i Radovanom Klincovim nedavno smijenjenoj direktorici Inspektorata nalagao djelovanje i način odugovlačenja poništavanja diplome Osmana Mehmedagića. Đokić je na taj način tražio alibi za sebe ali se upleo i u saradnju sa bošnjačkim političkim partijama i predstavnicima nekoliko ambasada u Bosni i Hercegovini. Izvjesno je da je Đokić za protivuslugu tražio da više ne bude meta medija iz Federacije a da se što prije zaboravi i njegovo „školovanje“. Po saznanjima Gazete , rukovodstvo RS je upoznato sa tim kontaktima i u narednim danima biće poznat epilog  a on bi mogao uticati na koalicioni kapacitet Đokićeve političke partije .

Postoji jedna još ne potvrđena informacija da će na narednoj sjednici Vlade RS, premijer Višković smijeniti Đokića ali i Radenka Đuricu koji je trenutno direktor Komisije za koncesije RS.

U Obavještajno-sigurnosnoj agenciji BiH Rješenje Inspektorata RS o poništavanju diplome Univerziteta za poslovne studije u Banjaluci ponovu su nazvali nasrtajem na tu instituciju i na direktora Osmana Mehmedagića

"Diploma direktora Mehmedagića je uredno stečena i izdata.

 To je potvrđeno u više ranijih provjera koje je kroz svoju karijeru u obavještajnom sektoru Mehmedagić prolazio. OSA BiH i direktor Mehmedagić su već duže vrijeme pod konstantnim udarima pojedinih pravosudnih i političkih centara moći kojima ne odgovara zakonit, profesionalan i odgovoran rad Agencije u borbi protiv kriminala i drugih štetnih djelovanja po državu Bosnu i Hercegovinu i njene građane", piše u saopštenju OSA-e.

Podsjetimo da je Osman Mehmedagić 8. decembra 1999. godine, završio studije i stekao Višu stručnu spremu na Pravnom fakultetu u Sarajevu.
Diplomom koju je 28. juna 2002. godine potpisao dekan Ismet Dautbašić,on je  stekao prava predviđena zakonom i stručni naziv pravnik.
Student Osman Mehmedagić , 15. septembra 2005. godine upisuje treću godinu na Fakultetu za poslovne studije u Banjaluci , broj indexa :1010/05.

Na tom fakultetu diplomira, 25. jula 2006. godine i dobija akademsko zvanje diplomirani ekonomista (180ETCS) – studijski smjer Poslovno pravo.

Student Mehmedagić, 12. oktobra 2005. godine, ili gotovo mjesec dana nakon upisa na fakultet u Banjaluci u Službenom listu proglašava nevažećim index Pravnog fakulteta u Sarajevu broj; 46534.
Istoga dana od Pravnog fakulteta moli za duplikat indexa jer je „isti izgubio i proglasio ga nevažećim u Službenom listu BiH“.
Osman Mehmedagić je izgleda zaboravio da je 9. aprila 2006. godine, potpisao revers o preuzetim dokumentima sa Fakulteta za poslovne studije u Banjaluci i to original index broj; 4653 Pravnog fakulteta u Sarajevu, te je 13. aprila , znači samo nekoliko dana kasnije, fakultetu dostavio Uvjerenje o položenim ispitima sa Pravnog fakulteta u Sarajevu i duplikat indeksa broj: 4653
Ova dokumentacije je mali dio koju posjeduje Tužilaštvo BiH.

Z.Šarenac

sarenac@gazeta.ba